Η ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. νίκησε εκτός έδρας την Αχαγιά ’82 και συνεχίζει την καταδίωξη του Παπάγου

13

Η ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. δεν πρόκειται να το βάλει κάτω έτσι εύκολα στην κούρσα για την άνοδο στην Α2. Η ομάδα του Αλέξη Καρατζά επικράτησε εκτός έδρας της Αχαγιάς ‘82 με 77-67 στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής και με τη 10η νίκη της στα τελευταία 11 παιχνίδια παρέμεινε στο κατόπι του Παπάγου στον 1ο όμιλο της Β’ Εθνικής.

Η ομάδα του Αλέξη Καρατζά είχε τον έλεγχο σε όλο το 1ο δεκάλεπτο, καθώς προηγήθηκε 3-13 στο 7’ με σερί 0-13. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά, προηγήθηκαν με 24-23 στο 16’ και ξέφυγαν με 31-23 στο 17’, “τρέχοντας” ένα σερί 12-0. Η ΦΕΑ προσπέρασε πάλι στο 24’ (43-45) και ξεμάκρυνε στο 33’ με 53-64, δέχτηκε όμως 11 συνεχόμενους πόντους και η Αχαγιά ‘82 ισοφάρισε το σκορ πολύ γρήγορα (64-64 στο 35’). Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πάντως χαρακτήρα, αφού δέχτηκαν μόνο τρεις πόντους στα τελευταία πέντε λεπτά και έφυγαν με το σημαντικό “διπλό”.