Θρίαμβος του Άτταλου στο Ηράκλειο με 0-2, με 2/2 στα επόμενα παιχνίδια στέφεται πρωταθλητής

48

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Ατταλος, που επικράτησε με 2-0 επί του Ηρακλείου και πλέον η υπόθεση τίτλος είναι αποκλειστικά στα χέρια του δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Βαγγέλη Γαλάνη με 40 βαθμούς είναι πλέον μόνη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ το Ηράκλειο έμεινε στους 22 και ισοβαθμεί με τον ΓΣ Αργυρούπολης ακριβώς πάνω στη γραμμή του υποβιβασμού.

Η… προδιαγεγραμμένη άνετη επικράτηση του έτερου διεκδικητή του τίτλου ομάδα του  Χολαργού επί των Πετραλώνων (5-0) έκανε «υποχρεωτική» την απόδραση από το Ηράκλειο για τον Άτταλο. Η Ν Ιωνία είχε ρεπό με συνέπεια να μείνει 3 βαθμούς πίσω μένοντας πολύ μακρυα από την πιθανότητα να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Το πρώτο ημίωρο οι εντυπώσεις για το ποιός θα επικρατήσει ήταν μοιρασμένες έως ότου ο αρχηγός του Άτταλου, Γιάννης Αγοραστός, άνοιξε το σκορ στο 30’με κοντινό πλασέ σε εκτέλεση κόρνερ του Κυρτζιαλίδη εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία των αμυντικών των γηπεδούχων.

Ο Αγοραστός γράφει το 0-1

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε χωρίς αξιόλογες φάσεις. Ο Αντωνόπουλος, έγινε επικίνδυνος στο 59′, με την προσπάθειά του από την άκρη της μεγάλης περιοχής να καταλήγει έξω από το πλαϊνό δίχτυ. Ο Τικταπανίδης, κράτησε το προβάδισμα για τον Άτταλο με τεράστια απόκρουσή στο 63′, μετά το φοβερό σουτ του Παρασκευά από τα 30 μέτρα.

Ο Άτταλος  προειδοποίησε για δεύτερο τέρμα στο 67ο λεπτό, με τον Μπουρντένη να μη βρίσκει τη μπάλα όπως θα ήθελε, για να τη στείλει από κοντά στο δίχτυα. Λιγότερο από δέκα λεπτά μετά, η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας  βρήκε το γκολ που της σιγούρεψε  τη νίκη, αυτή τη φορά με την αλλαγή, τον Καραγιάννη, να χρίζεται σκόρερ. Ο νεαρός εξτρέμ, πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Ντάλλα ο οποίος στιγμές νωρίτερα έδιωξε την προσπάθεια του Μιράκα.

Κάπου εκεί, το ματς έλαβε ανεπίσημα τέλος, καθώς καμία μεγάλη ευκαιρία δεν σημειώθηκε από τις δύο ομάδες μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης που συνοδεύθηκε με έξαλλους πανηγυρισμούς των παικτών του Άτταλου στον αγωνιστικό χώρο και τα αποδυτήρια.

Οι δύο αγώνες που απομένουν για τον Άτταλο είναι με τα Σούρμενα εντός και την Αργυρούπολη, η οποία βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού, την τελευταία αγωνιστική εκτός. Η ομάδα του Χολαργού έχει να αντιμετωπίσει εκτός τον Αθηναϊκό και εντός την υποβιβασμένη ομάδα των Βριλησσίων.

ΑΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟ: Ντάλλας, Καρώνης, Καλιακούδας, Ιωαννίδης, Βακερλής, Παρασκευάς (80′ Αλεξιάς), Αυγέρης (19′ λ.τρ. Ηλιακίδης) (80′ Λιαπίδης)), Χρήστου, Σταυρογιάννης, Υφαντής (55′ Τελχάι), Αντωνόπουλος.

ΑΟΝΦ ΑΤΤΑΛΟΣ: Τικταπανίδης, Σταύρου, Μπούτιβας (90′ Σταθακόπουλος), Κωτσαλάς, Αγοραστός, Παληγεώργος, Κιρτζιαλίδης (60′ Καραγιάννης), Κέσκος (85′ Στεφανής), Μπουρντένης (90′ Γκιώνης), Κοβάνης, Μιράκας.