Ιωνικός – Ολυμπιακός 22-29 στο Handball, η ομάδα της πόλης πάλεψε αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα του αντιπάλου

20
Η ομάδα της πόλης μας κοίταξε στα μάτια μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο τον Ολυμπιακό αλλά ηττήθηκε με σκορ 22-29, σε μια εντυπωσιακή αναμέτρηση στο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωνικού “Ζαχαρίας Αλεξάνδρου”.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν μέχρι και με 7 γκολ, με πολύ καλές άμυνες και ακόμα καλύτερες επιθέσεις, ο Ιωνικός μας κάλυψε τη διαφορά στους 4 και παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός κόντρα σε έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν σε γρήγορο ρυθμό και μέχρι το 55’ δεν άφηναν τον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ παρά τα ξεσπάσματά του, μειώνοντας συνεχώς την διαφορά στα 3 ή 4 τέρματα. Ωστόσο η κλάση των Πειραιωτών ήταν αυτή που κράτησε ως το τέλος την διαφορά ασφαλείας, ξεσπώντας στα τελευταία λεπτά.

Οι του Ιωνικού δίνοντας γρήγορο ρυθμό αποσυντόνισαν λίγο τους «ερυθρόλευκους» που ήταν άστοχοι στην επίθεση (7 αποκρούσεις στο ημίχρονο ο Συγγάρης) με αποτέλεσμα να μειωθεί το σκορ σε 10-13 στο 28’. Με δύο γκολ στην κόντρα οι Πειραιώτες ωστόσο έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 15-10.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ πιο αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και δημιούργησαν διαφορά 7 τερμάτων (13-20), ωστόσο και πάλι ο Ιωνικός παίζοντας σε αρκετά γρήγορο ρυθμό, μείωσε σε 17-21 στο 42’. Ωστόσο ο Ολυμπιακός έβρισκε γρήγορα τέρματα και κρατούσε την διαφορά (4-5 γκολ) σε αυτά τα επίπεδα ασφαλείας ως το 55’, για να την αυξήσει στο τέλος του αγώνα και πλέον να ετοιμάζονται για το μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΚ την επόμενη αγωνιστική. Ο Ιωνικός την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας με τον Διομήδη Άργους.

Ιωνικός ΝΦ- Ολυμπιακός 22-29

IΩΝΙΚΟΣ Ν. Φ. (Αρβανίτης), Σ. Αϊβαλιώτης 5, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Κιαρτζίδης, Βασιλείου, Χαντέλης 4, Μάινας, Καραμασιώτης 5, Σιάτρας, Μαντζόπουλος 1, Λιόλιος 4, Π. Αϊβαλιώτης, Χάλαρης, Μπαλάσκας 1, Λόλας 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 3, Μπούντιτς 2, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 2, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Αραπακόπουλος, Πασσίας 5, Μοντόρο 4, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 3.